Tomiki
Bibliofilsko wydany album malarsko-poetycki pt. Tańczący z gwiazdami, który wypełniają plastyczne wizje wybitnego artysty malarza Mariusza Zdybała jest na polskim rynku wydawniczym publikacją wyjątkową z kilku względów. Przede wszystkim przez fakt, iż wyobraźnia plastyczna Mariusza Zdybała, od początku jego malarskiej twórczości - w bezgraniczną przestrzeń jego malarstwa – wprowadziła jeden temat i jedną muzę: postać kobiecą. Plastyczne wizje, płynące poprzez niezmierzone światy wyobraźni malarza, niosą w sobie jednocześnie ziemski i pozaziemski wymiar kobiecego świata – z jego niezmierzonym potencjałem namiętności, piękna i zmysłowej cielesności – ale i niepokoju, niedostępności i nierealnych miraży na pograniczu światów. Te na wpół realistyczne i na poły surrealistyczne wizje, w których melancholia miesza się ze snem – uzupełniają we wręcz organiczny sposób, niezwykle sensualne frazy poetyckie pióra Katarzyny Gołąbek-White i Zbyszka Kowalkowskiego. W zatomizowanym dzisiaj i wirtualnym świecie, rzadko dochodzi od fuzji i koegzystencji sztuk: malarstwa i poezji, tworzących jedną – nie konkurencyjną do siebie całość. Przez blisko 130-stronicową publikację, w której wizje malarskie Mariusza Zdybała wieńcem otacza poezja Katarzyna i Zbyszka, przepływamy jak przez galaktykę naszych najskrytszych snów i marzeń, pragnień i niedoścignionych spełnień – ale także „kosmogonię” melancholijnych uniesień zmysłów i stanów duszy, które odczuwają więcej niż li tylko spełnienia naszego ciała. Album „Tańczący z gwiazdami” jest zapowiedzią kolejnego wydawnictwa, w którym troje tych samych artystów zapowiada, że po szaleńczym wirze zmysłów i namiętności prowadzić nas będą w kosmogonię i melancholię ludzkich pragnień – wskazując malarską i poetycką wizją ich własne wyobrażenia o pochodzeniu świata. Naszego świata.
prof. zw. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz
www.janwiktorsienkiewicz.pl
Spotkanie w Królestwie Metafory.
Karol Bąk - malarz w Królestwie kobiecej metafory.
Katarzyna Gołąbek - poetka, księżniczka metafory - wierząca w światło swoich metafor.
Spotkali się razem w tym przepięknym albumie. Czytając teksty poetki i oglądając powiązane z nimi obrazy Karola Bąka, czy też odczuwając to odwrotnie, wchodzimy do Królestwa Metafory. Kiedy kosztujemy zmysłami te ciekawe związki, wierzyć się nie chce, że nie opracowała tego wszystkiego jedna dusza i ręka.
To ujednienie, jakie nastąpiło w tym fascynującym albumie jest tak samo zdumiewające, jak zaskakujące.
Można tylko cieszyć się, że takie spotkanie nastąpiło.
Poetek są tysiące, wierszy jeszcze więcej, tak samo jest z malarzami i obrazami, ale spotkać Tę jedyną, Tego jedynego, a po spotkaniu - nie ulotnić wyjątkowego zrządzenia losu – to wielkie szczęście w życiu i sztuce zarazem.
Myślę, że dzięki temu szczęściu otrzymaliśmy żyjące obrazy Karola Bąka. Kiedy chłonąłem w skrytości swej duszy, jako mężczyzna, Jego malarstwo KOBIET, Jego wizje ich piękna, kobiety wydawały mi się zimne, piękne ale zimne.
Nagle, ożyły! Stały się gorące, melancholiczne, dynamiczne. TAK! – poczułem ich skrzydła. Poczułem ich skrzydła, dzięki Katarzynie Gołąbek.
Miłość i ból jest sensem dnia codziennego. Pięknym sensem. Poezja i sztuka w miłości albo bólu się rodzi.
Zbyszek Kowalkowski
Album „Królestwo Metafory” stanowi pierwszy z trzech albumów, które tworzą intrygującą całość, wzajemnie powiązaną w swym następstwie. Album zawiera 124 strony, w tym 60 reprodukcji i powiązanych z nimi tekstów.